top of page

GUA'lar
(Altı-Çizgi'ler)

Bu bölümde 64 adet olan GUA'ların (hexagram ya da Altı-Çizgi) kehanet yaratma gücünün nereden geldiği ile 3 tanesinin kısa anlamları ve yorumları örnek olarak verilmektedir.

Daha geniş bilgi için I Ching YiJing Kehanet Seti'ne bakabilirsiniz.

GUA'ların kehanet gücü nereden gelir?

Bu sorunun cevabı basit değildir. Yine de her Gua (hexagram) ‘zamanın belli bir kalitesini’ ifade eder dersek fazla yanılmış olmayız. YiJing ya da Değişimler Kitabı'nı oluşturan bu tuhaf 64 farklı Gua’nın her biri, kadim insanlığın derin psikolojik konumunu anlatan bir nevi “mitoloji geometrisi”dir. İnsanlığın kadim psikolojisinin bir projeksiyonudur da diyebiliriz. Her Gua (hexagram), insanın psişik durumunu yansıtan somut bir hâlin kozmostaki karşılığının ifade eder. Bireyin iradesiyle (Paraları keseden çekerek) oluşturduğu bir senkronisitenin (eşzamanlılığın) kozmosta hâkim hangi ruhsal duruma uygun düştüğünün tespit edilmesidir. Kozmik döngünün belirli bir anında, geçmişin üzerinden geleceğin tarif edildiği bir projeksiyondur. O, anın kalitesinden ve niteliğinden bahseder. Böylece zamanın bize neler hazırladığını fısıldar. Onun gelgitlerini, hareket yolunu, dalga dalga salınmasını ve bir gerçeklikten başka bir gerçekliğe dönüşme potansiyelini, dahası ihtimallerini koyar önümüze. Kısacası insan ruhunu yönlendiren kozmik devinim yasalarının sürekli değişen etkilerini bir an için belirlenebilir kılar. Bakmasını bilen gözlere doğada biricik olan insan ruhunun Unus Mundus’taki yerini açık eder. Kozmik çorbanın içinde devinen ruhun, içindeki güçle maddeye nasıl dönüştürücü etkiler yapabileceğine dair farklı olasılıklardır bunlar. Analitik Psikoloji bu olasılıklara arketipler demektedir. Modern fiziğin Kuantum Mekaniği ise “Primer Olasılıklar” der.

I Ching-YiJing  içinse bunlar basitçe Altı-Çizgi'ler, hexagramlar ya da Çince adıyla GUA’lardır.

I Ching - Kehanetler Kitabı'ndan 3 tane örnek GUA açıklaması aşağıda verilmiştir.

I Ching kitap içeriği hexagram gua 11 açıklama sayfası
I ching hexagram Gua 01

GUA - Hexagram - Altı-Çizgi #01

BAŞLATICI DİNAMİK GÜÇ

GUA'nın Sembolizmi

Gökyüzü, Gökyüzü’nün üzerinde. Bu evrendeki en sağlam, en sağlıklı ve en saf Yang enerjisi sembolüdür. Doğanın sürekli devinimini ve onun temel ilkelerini sembolize eden eril prensiptir. O, durmaksızın ileri doğru büyük bir güçle hareket eder ve her daim canlılığını korur. Buna uygun olarak Tao’da kalan kişi de kendini her daim canlı tutmalıdır.

GUA'nın Fısıldadıkları

Doğru yaklaşımı benimsemek koşuluyla çok uygun bir zamandasınız. Şimdi geri durma zamanı değil, aksine iyi bir planlama ile güçlü bir karar alma zamanıdır. Ancak dinamizmi pervasızlıkla, yaratıcılığı da dikkatsizlikle karıştırmayın. Yapmak üzere olduğunuz şeyin sonuçlarını ölçmeye çalışın. Kaynaklarınızı dikkatli bir şekilde düzenleyin ve doğru zaman geldiğinde cesur ve kararlı bir şekilde ilerlemekten korkmayın. Nazik, hoşgörülü ve işbirliği yapmaya istekli olmayı unutmayın. Başkaları sizin tarafınızda olduğu sürece ilerleme şansınız artacaktır.

I ching hexagram Gua 64

GUA - Hexagram - Altı-Çizgi #64

TAMAMLANMA ÖNCESİ

GUA'nın Sembolizmi

Ateş Su’yun üzerindedir ve ikisi ters istikametlere ilerlemektedirler. Ateş yukarıya doğru çıkarken, Su aşağıya doğru akmaktadır. Bu, tamamlama öncesinin sembolüdür. Buna uygun olarak Tao’da kalan kişi kaostan düzen yaratmak için bu farklı unsurları (karşıt çiftlerini) iyilik üretebilecekleri şekilde ahenkli bir ilişki içinde bir araya getirmek için çalışır.

GUA'nın Fısıldadıkları

Zor bir durumla karşı karşıyasınız. Başarılı bir değişim için gerekli unsurlar mevcut ancak her şey karışık ve kararsız görünüyor. Kaostan düzeni çıkarmak sizin elinde. Bu büyük bir sorumluluktur. Ama henüz ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Her şeyden önce, hedeflerinizin gerçekte ne olduğuna karar verin. Nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız başlamanın bir anlamı yoktur. Buzda yürüyen yaşlı bir tilki gibi olmalısınız: Dikkatli, tetikte, esnek, ayakları yere sağlam basan ve her an yön değiştirmeye hazır.

I ching hexagram Gua 33

GUA - Hexagram - Altı-Çizgi #33

GERİ ÇEKİLME

GUA'nın Sembolizmi

Gökyüzü’nün altında Dağ yatıyor. Dağ ancak bu kadar yükselebilir. Gökyüzü her daim ondan yüksek olacaktır. Bu, zarar görmemek için hayata geçirilen stratejik geri çekilmenin sembolüdür. Buna uygun olarak Tao’da kalan kişi haysiyetle ancak kötü niyet olmaksızın ondan aşağıda olan kişilere mesafeli durarak enerjisini sakınır.

GUA'nın Fısıldadıkları

Düşmanca koşullarla karşı karşıyasınız ve bu nedenle stratejik olarak geri çekilmelisiniz. Buna korkaklık denemez. Bu, en güçlü konumdayken geri çekilip başka bir gün savaşmak için kaynaklarınızı koruduğunuz anlamına gelir. Gücünüzü azaltmak yerine mevcut durumdan uzaklaşarak enerjinizi tüketen karışıklıklardan ve sizi aşağı çeken olumsuz kişiliklerden kurtulabilirsiniz. Ulaşılamaz olmak için takipçileriniz ile aranıza biraz mesafe koymak yeterlidir. Onlar ilerlerse, siz biraz daha tırmanın. Doğru bir geri çekilme akıl, dikkatli planlama ve tam bir soğukkanlılık gerektirir. İyi zamanlama esastır. Şiddet ve heyecan tamamen gereksizdir.

bottom of page